Bedbox Group - 4284 sokak No: 18-20/A Karabağlar / İZMİR
Fab: Organize Sanayi Bölgesi - 3. Kısım Honaz / Denizli
trende

Çalışma Alanlarında Işıklandırmanın Önemi

520
Çalışma Alanlarında Işıklandırmanın Önemi

Aydınlatma günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biridir. Aydınlatma seçimi aslında mobilya seçimi kadar önemlidir. Yanlış aydınlatma seçimi, baş ağrısına, göz ağrılarına, yorgunluğa ve agresifliğe neden olduğundan dolayı psikolojik olarak insanlar için oldukça yıpratıcı olabilmektedir. Yoğun iş gününün ardından evinde dinlenmek için uzandığında, yanlış seçilmiş bir aydınlatma ile daha sinirli ve agresif olabilirsin. Psikolojik açıdan ruhunu yorarken, aynı şekilde yanlış ışık göz ağrılarına neden olduğundan fizyolojik açıdan da olumsuz etkilemektedir. Özellikle migren rahatsızlığı olanların yakından bildiği bir konudur. Yanlış ışık seçimi migreni de tetiklemektedir. Aynı zamanda ışığın yanlış konumlandırılması da etkisiz aydınlatmayı arttırmaktadır. Işık hassasiyeti sağlık açısından da oldukça önemli olduğundan kullanım alanlarının aydınlatılması dikkat gerektiren konulardan biridir.

Çalışma Odalarında Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Çalışma odası aydınlatma seçimlerinde, yanlış seçilmiş bir aydınlatma algıda kötü etkiler bırakabilmektedir. Özellikle çalışma odanda gün ışığından yararlanma olanağın düşük ise, ona göre seçimler yapmalısın. Görüş alanı ve aydınlatma arasında ters orantı söz konusudur. Görüş ne kadar düşük ise, aydınlatma seçimi o kadar yüksek olacak şekilde tercih edilmelidir. İlave aydınlatmalar genel aydınlatmaları tamamlar niteliktedir. Çalışma odanda aydınlatma seçimi yaparken, tüm aydınlatmaların ihtiyaçlar doğrultusunda birbirini tamamladığı bir düzen oluşturmalısın. Ancak güneş ışığı alan bir odaya sahipsen, masa lambaları, abajurlar veya normal boyutlarda avize modelleri tercih edebilirsin.

Aydınlatmalar; duvar aplikleri, abajurlar, lambaderler, masa lambaları, sarkıtlar, avizeler, spotlar gibi farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Led aydınlatmalar, diğer aydınlatmalara göre daha tasarrufludur ve aydınlatma konusunda oldukça başarılıdır. Daha şık bir çalışma odası dekorasyonu için taşlı avizeler kullanarak sıradan bir çalışma odası görünümünden çıkıp apayrı bir dekora kavuşabilirsin.

Peki ‘Oda ışığı nasıl olmalıdır?’ Odanın kaldırabileceği ışık miktarı hesap edilmeli ve ona göre tercihler yapılmalıdır. Yukarıdan aşağıya doğru aydınlatma sağlanmalı ve ışığın göze gelmeyecek şekilde konumlandırılmasına önem gösterilmelidir. Çalışma odasında aydınlatma seçimi yaparken, aslında üzerinde çalıştığın iş de önemlidir. Kontrol gerektiren işler ve hassas işler iyi bir aydınlatma gerektirmektedir. Mesela takı tamiri gibi ince detaylar gerektiren işlerde masa lambaları daha yüksek aydınlatma verecek şekilde seçilmelidir. Işığın yansımalar ile çoğaldığını çalışma odası aydınlatma seçimi yaparken göz önünde bulundurmalısınız. Aynalı aydınlatmalar gözü kamaştırır ve yorar. Bu nedenle çalışma odalarındaki aydınlatma seçimi salon veya oturma odalarında tercih edilen aydınlatmalardan biraz daha farklıdır. Görselliğin dışında çalışma alanına uygun olması ilk aşamadır. İkinci aşama olarak tarz, model ve renk seçimine dikkat edebilirsin.

Karanlık veya iyi aydınlatılmamış ortamda çalışma göze zarar vermektedir. Bu nedenle çalışma masalarında, masa lambası kullanmanız oldukça doğru bir karar olacaktır. Böylelikle ışığı istediğin yere çevirebilir, yeterli ışık miktarını kazanabilir ve rahatsız etmeyecek şekilde kullanabilirsin. Genellikle masa lambalarında konumlandırma yapılırken, ışığın sol taraftan gelmesi gerektiği dile getirilmektedir. Bu açının göz sağlığı açısından daha doğru olduğu düşünülmektedir. Masa lambası modelleri, genellikle ayarlanabilir gövdeye sahiptir. Aynı zamanda farklı renk ve desenlere sahiptir. Dekorasyonuna ve tarzına uygun modeli seçerek kullanabilirsin. Abajurlar ise ışığı gözü yormadan ve yumuşak şekilde istenilen alanları aydınlatmasından dolayı yaşam alanlarının birçok bölümünde tercih edilmektedir. Abajurlar çoğu zaman aydınlatma aracının yanı sıra, dekorasyonu tamamlayan aksesuarlar olarak da tercih edilebilmektedir. Abajur modellerinde ise ayaklı veya masaüstü olmak üzere farklı kategoriler bulunmaktadır. Çalışma odanızda zevkinize ve tarzınıza göre iki kategori de kullanıma uygundur. Abajur tercihlerinde, doğru şapkayı seçmek de oldukça önemlidir. Işığı yansıtan şapkalar seçilmelidir. İşlevselliği ön planda tutarak tercih yapmalısın.

‘ Ders çalışırken hangi renk ışık kullanılmalı?’ Sorusu hepimizin merak ettiği bir konudur. Özellikle çocuk odalarında ders çalışırken doğru aydınlatmanın seçilmesi çalışmanın verimini ve çocuğun çalışma istediğini artırdığı gibi, yanlış aydınlatmalar da yorgunluk hissi ve yoğun baş ağrısı sebebiyle derslerden soğumasına neden olabilmektedir. Masa lambaları floresanlı olmalıdır. Floresanlı lambalar gözü daha az yormaktadır. Işık yoğunluğunun ayarlanabildiği dimmerli lambalar da tercih edebilirsin. Özellikle çocuk odalarında ışığın yansıma yapmadığından emin olmalısın. Aynı zamanda çocuk odalarında, çocuğun ilgisini çekmek için sevdiği renklerde masa lambası veya abajurlar da kullanabilirsin.

 

BEDBOX GROUP
store | bedding | shopping
0 850 441 0 540
0 555 886 0 555

Whatsapp İletişim Hattı

ONLINE MAĞAZAMIZI ZİYARET EDİN

https://www.facebook.com/bedboxgroup

https://www.instagram.com/bedboxgroup

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp İletişim